Zdravím všechny a vítám vás na mých stránkách :)
Blog je zatím v rozpracované podobě, ale doufám že časem zde najdete co hledáte,
Vaše L1metka

Oliver Sacks

23. dubna 2014 v 19:59 | L1metka |  Knihovna
Tak oficiálně je tu první pořádnej článek blogu! :) A kupodivu ho budu psát o knížce, kterou nám zadala profesorka na psychologii :D Sice je to povinný a je to škola, ale musím přiznat, že se mě tahle knížka dotkla.

Autor je sice opravdu více doktor, než spisovatel, na čtení je to složité, ale celkový dojem to nijak nepokazí.
Popisuje tu skutečné osudy lidí se zdravotními problémy, já jsem si vybrala knížku s povídkami "Antropoložka na Marzu". Důvod výběru není nijak zvláštní, prostě to byla jediná knížka, kterou zrovna profesorka na půjčení měla, ale teď jsem ráda, že jí mám.

V první povídce, ke které jsem se dostala, se píše o abstraktním malíři, který kvůli nehodě přijde o schopnost vidět barvy. Barvoslepý malíř, tak se ta povídka jmenuje a název je to dost přesný. Upřímně jsem do teď o takových věcech moc nepřemýšlela, přeci jenom jsem se s tím nikdy nesetkala, ale když jsem tak o tom četla, docela mě to dostalo.
Představa že stačí okamžik a celý svět se změní do nepříjemné šedavé barvy, pomeranč přestane být pomeranč a televize se změní bednu, na kterou se nedá dívat, je docela děsivá.

Druhá povídka je více méně opačná, taky o zrakovém problému, bohužel bez dobrého konce. Autor zde píše o slepém muži, který po více jak třiceti letech díky operaci opět vidí. Člověk by čekal, že vidět je prostě vidět a tečka. Ale pro lidi, co byli téměř celý život slepí to tak jednoduché není. Představte si že se musíte učit vše od začátku, podle pohledu nerozeznáte svojí kočku od psa, neznáte barvy, neumíte číst, máte problém chodit po schodech a co teprve jídlo. Povídka se jmenuje Vidět a nevidět. To je také výstižné, představte si že vidítě a nevíte co.

Na každý pád, tuto knížku doporučuji každému, kdo se alespoň okrajově věnuje zdravotnictví, nebo se zajímá o psychologii člověka. Povinnou četbu moc nemusím, i k maturitě jsem přečetla maximálně tak pět knih, ale tahle knížka je zajímavá a něco ve vás zanechá. Minimálně vás donutí se zamyslet nad věcmi, na které si za normálních okolností ani nevzpomenete.


s pozdravem L1metka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Limonáda . • Blowme.blog.cz Limonáda . • Blowme.blog.cz | Web | 23. dubna 2014 v 20:17 | Reagovat

vypadá to zajímavě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama